MÖBLER / Kistor / Kista 12319534
nr 1231 9534
Kista
1800-tal. Längd: 105, djup: 54 cm, höjd: 54 cm
Kondition: slitage, skador
Utrop:
500 kr
måndag 28 januari 2019
kl 19:20:53
Pakistanska mattor
Tillverkningen av mattor i Pakistan började på samma sätt som i Indien och när landet skiljdes från Indien flyttade en stor del av mattknytarna, som var muslimer, över till den pakistanska sidan. De flesta fick arbete i Lahore och Karachi samtidigt som mattproduktionen fick stöd av staten i form av import av kvalitetsgarner.
Kista
Kondition: slitage, skador
nr 1231 9534
Kista
Kondition: slitage, skador
Utrop: | 500 kr |
måndag 28 januari 2019 |
Pakistanska mattor